Aby powiekszyć obrazek kliknij na niego.


W dniach 29.07.2000-05.08.2000 odbył się staż nurkowania jaskiniowego organizowany przez Fędęracion Franćaise de Spęlęologie Comission Plongee Souterraine (Francuska Federacja Speleo Komisja Nurkowania Jaskiniowego). Członkowie Speleoklubu Warszawskiego: Krzysiek Starnawski - Instruktor Maciek Olesiński - Stażysta. Z poza Speleoklubu Warzszawskiego: Wiktor Bolek - kandydat na Insrtuktora, Wojtek Kwidzyński, Norbert Ziober, + 1 osoba - stażyści. Masyw Centralny, niedaleko miasta Cahors, baza - schronisko Espinieres d' Orniac.

Rejon, w którym odbywał się staż, to przede wszystkim departament Lot'u. Jaskinie, w których odbywały się zajęcia, połozone są w pobliżu rzek Lot, Dordogne lub Cele. Czasami do syfonu wpływa się wręcz bezpośrednio z rzeki (Emergence du Ressel). Klimat jak na południe Francji przystalo, gorąco (do 30°C), sucho, lecz zdarzają się dosyc gwałtowne burze i krótkie, acz intensywne opady. Jest to oczywiście rejon typowo turustyczny, czy wręcz agroturystyczny. Brak tu przemysłu ciężkiego, a ludzie żyją właśnie z turystow i uprawy ziemi. Warto wspomnieć, że jest to rejon bogaty także w "suche" jaskinie. Od właściciela schroniska dostaliśmy w prezencie plany ponad 400 jaskiń, oraz historię prac eksploracyjnych prowadzonych w tej okolicy.

Nurkowalismy w:

Wszystkie nurkowania były szkoleniowymi, czyli brak tu poważnych osiągniec. Poza tym prace exploracyjne w jaskiniach tego rejonu są tak daleko posunięte, że żeby coś "dygnąć" potrzeba ton doświadczenia, ton sprzętu i pół tony skuterów (DPV -Deep Propulsion Vehicle).

Mnie, początkującego nurka, francuzi nauczyli bardzo dużo. Myślę, że jeszcze przez dłulgie lata będę mógł się od nichuczyć. No i oczywiscie to ŻARCIE - zajeb...

Maciek Olesiński